FFX: Kern County high school football CIF Central Section playoffs

FFX

BAKERSFIELD, Calif. (KGET) — After 11 weeks that saw everything from championship-worthy performances to cancelations and weather delays, multiple Kern County teams have made the postseason.

The season brought some surprising results like Wasco’s undefeated regular season, the end of a 40-year league title drought in Foothill and continued dominance of Liberty winning its fourth consecutive Southwest Yosemite League title.

Some games in the first round of division playoffs begin Thursday, Nov. 4. East hosts Orange Cove at 6 p.m.

Division I first round games are scheduled for Nov. 12.

Division II, First Round

(1) Bullard 29 – (16) St. Joseph 28, Final

(8) Clovis East 14 – (9) Clovis West 28, Final

(5) Mission Oak 28 – (12) Redwood 34, Final

(4) Kingsburg 64 – (13) Dos Palos 13, Final

(3) Centennial 21 – (14) Wasco 28, Final

(6) Frontier 24 – (11) Sanger 7, Final

(7) Lemoore 12 – (10) Mission Prep 21, Final

(2) BHS 48 – (15) Tulare Western 13, Final

Division III, First Round

(1) Central Valley Christian 31 – (16) El Diamante 6, Final

(8) Sunnyside 22 – (9) Firebaugh 42, Final (Thursday, Nov. 4)

(5) Washington Union 21 – (12) Kennedy 28, Final

(4) Arroyo Grande 49 – (13) Madera 21, Final

(3) Dinuba 51 – (14) Edison 27, Final

(6) Tulare Union 21 – (11) Paso Robles 24, Final (Thursday, Nov. 4)

(7) BCHS 50 – (10) Stockdale 6, Final

(2) Strathmore 21 – (15) Reedley 14, Final

Division IV, First Round

(1) Nipomo 34 – (16) Mt. Whitney 7, Final

(8) Highland 15 – (9) Porterville 6, Final

(5) Foothill 22 – (12) West (Bakersfield) 14, Final

(4) Madera South 0 – (13) Mendota 28, Final

(3) Exeter 8 – (14) Monache 25, Final

(6) Independence 41 – (11) Fowler 7, Final

(7) Roosevelt BYE

(2) Bishop 14 – (15) Tehachapi 28, Final

Division V, First Round

(1) Immanuel 16 – (16) Kerman 12, Final

(8) Liberty (Madera) 27 – (9) Chavez 0, Final

(5) Shafter 35 – (12) Riverdale 28, Final

(4) Boron 32 – (13) Orosi 17, Final

(3) Righetti 28 – (14) Atascadero 6, Final

(6) Coalinga 29 – (11) McLane 21, Final

(7) Templeton 22 – (10) North 40, Final

(2) San Luis Obispo 14 – (15) Ridgeview 22, Final

Division VI, First Round

(1) Taft, (2) Morro Bay and (3) Pioneer Valley have byes in the first round

(8) Lindsay 23 – (9) Kern Valley 9, Final

(5) Delano 45 – (12) Farmersville 21, Final

(4) Woodlake 21 – (13) Torres 13, Final

(6) Caruthers 15 – (11) Chowchilla 14, Final

(7) East (Bakersfield) 36 – (10) Orange Cove 21, Final (Thursday, Nov. 4)

8-man, First Round

(1) Fresno Christian 41 – (8) Laton 6, Final

(4) Sierra 36 – (5) Riverdale Christian 54, Final

(3) Mojave vs. (6) Lone Pine (Saturday, Nov. 6)

(2) Mammoth 63 – (7) Trona 14, Final

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Latest News

More Local News